Przyjmuje się umownie, że geriatria do dział medycyny zajmujący się leczeniem pacjentów po rozpoczęciu 65 roku życia. Pacjent geriatryczny to ogromne wyzwanie lecznicze zarówno dla lekarza, jak i fizjtoerapeuty, ponieważ z założenia procesy leczenia standardowego i fizjoterapeutycznego są bardzo skomplikowane. Pacjent geriatryczny to pacjent, który charakteryzuje się wielochorobowością, wielolekowością, choruje bardzo często na tzw. wielkie zespoły geriatyczne, czyli najprzeróżniejsze choroby stawów, kręgosłupa, trzewi, układu krwionośnego, limfatyczneo i nerwowego, które są ze sobą wzajemnie sprzężone dając wypadkowe objawy w postaci bólu, otępienia, osłabienia, drętwienia, zaburzenia równowagi itd. Nie ma tu mowy o jednej przyczynie bólu/dysfunkcji, tych przyczyn jest wiele. Jedyną skuteczną formą terapii jest tylko i wyłącznie terapia holistyczna uwzględniająca w swojej diagnostyce i dalszym leczeniu wszystkie jednostki chorobowe pacjenta oraz współpracę na płaszczyźnie lekarz/lekarze prowadzący - fizjoterapeuta.
Jeśli rozpocząłeś 65 rok życia albo jesteś starszy, cierpisz na ból lud dysfunkcję, to jest to program dla Ciebie. Jestem PASJONATEM GERIATRII. Z racji wieku (60 lat) oraz skutecznego pokonywania własnych ograniczeń chorobowych najczęściej występujących u pacjentów geriatrycznych (choroba zwyrodnieniowa stawów i kręgosłupa, choroby układu krwionośnego, konieczność przyjmowania stałych leków i innych) oraz skutecznej terapii wielu pacjentów geriatrycznych mam ogromne doświadczenie osobiste i zawodowe w fizjoterapii pacjentów geriatrycznych. Można powiedzieć, że w geriatrii czuję się jak ryba w wodzie.
W tym przypadku konieczny jest bardzo szczegółowy wywiad obejmujący wszystkie jednostki chorobowe, różnorodne formy diagnostyki funkcjonalnej i palpacyjnej obejmujące całe ciało i okolice miejsca bolesnego/dysfunkcyjnego, a także intuicja, doświadczenie zawodowe oraz holistyczne podejście do pacjenta. Konieczna jest również współpraca z lekarzem/lekarzami prowadzącymi. Dopiero to wszystko razem wzięte jest w stanie krok po kroku odkrywać różnorodne przyczyny oraz mechanizmy bólu/dysfunkcji. Każda choroba, ból, dysfunkcja pozostawiają w ciele ślady w formie napięć/przykurczy różnorodnych tkanek, które są najczęściej źródłem bólu. Tych napięć nie widać na zdjęciach obrazowych, natomiast są one stosunkowo łatwo wykrywalne za pomocą diagnostyki funkcjonalnej i palpacyjnej. Usunięcie tych napięć bardzo wyraźnie zmniejsza dolegliwości bólowe w części lub nawet w całości poprawiając pacjentowi geriatrycznemu zakres funkcjonalny, a przez to możliwa jest radość życia bez bólu i wykonywanie nie tylko czynności życia codziennego, ale także realizacja różnorodnych hobby i aktywności fizycznej.
Spektakularne efekty zdrowotne w tego typu diagnostyce i terapii uzyskuję świadczą o tym, że moje metody fizjtoerapeutyczne oparte na rónorodnych formach terapii manualnej tkanek miękkich, masażu i odpowiednio dobranych ćwiczeń leczniczych są trafne. Poniżej kilka spektakularnych przypadków.
Kobieta wiek 84 lata, po 34 latach leczenia miała opuchnięte podudzie i zablokowany staw skokowy uniemożliwiające jest poruszanie się z powodu bólu w stawie skokowym. |
|
|
Kobieta w wieku 85 lat po 5 latach skutecznej terapii kręgosłupa i stawów kolanowych |
|
Chcesz się zapisać już teraz?? |
|
|